تبلیغات
پورتال جامع بندرعباس|Bandar Abbas - تاریخچه سیمای مركز خلیج فارس
قالب وبلاگ

 سیمای مركز خلیج  فارس در نیمه دوم سال 1347 افتتاح شد. و با یك فرستنده تلویزیونی 50 واتی كار خود را آغاز کرد.و 5 ماه بعد در فروردین ماه سال 1348 با نصب یك فرستنده ی یك كیلو واتی ، فعالیت رادیویی مركز خلیج فارس نیز آغاز شد .

تولید و پخش رادیو                                         

رادیوی مركز خلیج فارس در آغاز كار ، روزانه 7 ساعت برنامه پخش می كرد.البته بعضی از برنامه ها تولید محلی بودند . پس از پیروزی انقلاب اسلامی صدای مركز خلیج فارس تا مدتی تولید محلی نداشت .و به تقویت برنامه های شبكه سراسری می پرداخت .و فقط اخبار استان و اطلاعیه ها در این واحد به طور مستمر تهیه و پخش می شد . از سال 1358رادیو مجددا تولیدات محلی خود را شروع كرد .و در آن سال بیش از 50 ساعت تولید محلی در كارنامه مركز ثبت شده است . پس از آن شاهد سیر صعودی تولیدات محلی رادیویی هستیم. به گونه ای که هم اکنون صدای مرکز خلیج فارس توان تولید سالانه بیش از 3600 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف را دارد.

 راه اندازی شبكه استانی صدای مركز خلیج فارس،با پخش روزانه 14 ساعت برنامه در هشتم مرداد سال1376 از مهم ترین دستاوردهای مركز است . لازم به ذکر است در سالهای 79 تا 89 باتوجه به شرایط سازمانی و میزان تعهدات سالانه، پخش روزانه ی رادیو خلیج فارس بین 14 تا 18  ساعت متغیربوده است.

به منظورجذب و نگهداری مخاطبان استانی و باتوجه به استقبال مردم استان هرمزگان،از نیمه دوم سال 91 پخش این شبکه به 20 ساعت در شبانه روز افزایش یافت. روند افزایش ساعات پخش صدای خلیج فارس در طول سالهای بعد نیز سیر صعودی داشت و امروزه این شبکه روزانه 23 ساعت برنامه پخش می کند.

تولید و پخش تلویزیون

در نیمه دوم سال 1347 با نصب یک فرستنده تلویزیونی 50 واتی تلویزیون بندرعباس کار خود را آغاز کرد.در آن زمان فقط شبکه اول سیما در استان هرمزگان دریافت و برنامه ها به شکل سیاه و سفید پخش می شد.

ابتدای راه اندازی تلویزیون بندرعباس،تولید برنامه های آن شامل: پخش روزانه خبر و برنامه كودك به صورت هفتگی بود . در سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی برنامه های مركز به پخش اخبار استان و اطلاعیه ها محدود شده و در سایر مواقع شبكه های سراسری تقویت و پخش می شدند. اما امروز سیمای    خلیج فارس ،توان تولید سالانه بیش از 1400 ساعت برنامه در طبقات مختلف را دارد.

در سال 1375 کار احداث و نصب تجهیزات ساختمان جدید مرکز به پایان رسید . تا قبل از این زمان در تلویزیون بندرعباس به علت نبود تجهیزات تله سینما ، فیلم ها ( حتی فیلم های خبری) در تهران برروی نوار امپکس ضبط واز طریق پست هوایی به بندرعباس ارسال و روز بعد پخش می شد.

پخش اخبار استان ، برنامه کودک به صورت هفتگی ، برنامه « ما وشما » که به نامه های رسیده پاسخ می داد و برنامه « امواج روشن» از جمله اولین برنامه های تلویزیونی مرکزخلیج فارس بودند.

راه اندازی شبکه استانی سیمای خلیج فارس در نهم مرداد سال1380 با 8:30 ساعت  پخش روزانه از       مهم ترین تحولات تلویزیون خلیج فارس است.

با افزایش توان تولید و پخش برنامه، ازابتدای سال 90 این میزان پخش، به 15 ساعت در روز ،و از ابتدای تیرماه سال 91 تاکنون پخش سیمای خلیج فارس به روزانه 16 ساعت افزایش یافت.

پورتال جامع بندرعباس|Bandar Abbas
به جمع گرم هرمزگان نشینان خونگرم و مهمان نواز خوش آمدید. در این پایگاه سعی بر آن داریم تا خطه ی جنوب کشور را به شما معرفی نماییم. لباس ها و آداب و رسوم و غذاهای محلی. جاذبه های تاریخی. موسیقی های سنتی.نمایی از هرمزگان کهن و امروز و آینده. معرفی طرح ها و پروژه های در دست ساخت. سرمایه گذاری های هدف دار و...
منتظر حضور پررنگ و گرم شما در میان خانواده ی بزرگ هرمزگان نشینان خلیج همیشه فارس هستیم.
با ما همراه باشید.
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پورتال جامع بندرعباس|Bandar Abbas است. || طراح قالب avazak.ir