تبلیغات
پورتال جامع بندرعباس|Bandar Abbas - بازگشت آرامش به مرکز شهر بندرعباس؛ خیابان حافظ، پیاده راه می شود
قالب وبلاگ

بازگشت آرامش به مرکز شهر بندرعباس؛ خیابان حافظ، پیاده راه می شود

سه شنبه 14 دی 1395
12:50
علی صفت زاده

بازگشت آرامش به مرکز شهر بندرعباس؛ خیابان حافظ، پیاده راه می شود

گردش در شهر از شکل‌های گذراندن اوقات فراغت است که پیاده راه‌ها می‌توانند بیشترین سهم را در برآورده کردن این نیاز داشته باشند. شاید فضایی مثل پارک هم بتواند این نقش را ایفا کند ولی وجه تفاوت پیاده راه با این‌گونه فضاها گره خوردن زندگی روزمره شهروندان با آن‌ها و ثبت خاطره ذهنی و زندگی جمعی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری بندرعباس، از هر سمتی که به مرکز بازار بندرعباس وارد شوید جایی برای سوزن انداختن نیست. در نقطه‌ای که بازار روز، بازار معروف به اوزی ها، پاساژ شهاب، محترم و یوسفی متمرکزشده‌اند، یکی از مناطق شلوغ شهر محسوب می‌شود و در طول شبانه‌روز عبور انسان‌ها و وسایل موتوری به حدی زیاد است که تنفس به‌سختی انجام می‌شود.

باآنکه در اطراف بازار چندین پارکینگ عمومی وجود دارد بازهم مردم دنبال کوچک‌ترین فرصت و مکان برای پارک خودرو و موتور خود هستند. حالا کار به‌جایی رسیده است که شهرداری بندرعباس تصمیم گرفته این وضعیت را با احداث پیاده راه سروسامان دهد و آرامش را به بازار برای رفت‌وآمد انسان‌ها بازگرداند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری بندرعباس در گفت‌وگو با ایسنا گفت: یکی از سیاست‌های شهرداری بندرعباس، مناسب‌سازی معابر شهر است که براساس مصوبه شورای ترافیک استان تصمیم گرفت برای مرکز بازار فکری اساسی کند و بازار از این حالت کنونی و شلوغ خارج شود.

عبدالرضا بهادر تصریح کرد: پس از بررسی‌های صورت گرفته حالا خیابان حافظ که محل تلاقی منطقه دو و سه شهرداری به‌حساب می‌آید تبدیل به اولین پیاده راه شهر بندرعباس می‌شود که عملیات اجرایی آن از 20روز قبل با اعتبار 25میلیارد ریال آغازشده است و تا دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.


بازهم تأسیسات زیرزمینی یک مشکل اساسی

اکثر پروژه‌های شهری در زمان اجرا با یک مشکل مواجه می‌شوند و آن‌هم چیزی نیست جز تأسیسات زیرزمینی مانند آب و فاضلاب، برق و مخابرات که در این پروژه هم شهرداری با آن برخورد کرده است.

بهادر افزود: این مشکلات با تلاش‌های شبانه‌روزی کارگران مشغول به کار و مهندسین پروژه و البته همکاری دستگاه‌های مربوطه در حال رفع است.

وی به خاطر وقفه در پروژه و مشکلات ایجادشده در رفت‌وآمد از کسبه بازار و شهروندان عذرخواهی کرد و خاطرنشان کرد: کسبه بازار اطمینان داشته باشند با اجرای این طرح و تبدیل خیابان حافظ به پیاده راه آرامش به بازار بازمی‌گردد و مردم به‌راحتی و در کمال آرامش در آنجا تردد می‌کنند.

بهادر با بیان اینکه بسیاری از طراحان شهری به دنبال حذف یا به حداقل رساندن خودروهای شخصی از شهرها هستند، افزود: مدیریت شهری به دنبال فراهم کردن ایجاد محیطی آرام و سالم برای شهروندان است و المان‌هایی که در مسیر این پیاده راه طراحی می‌شوند باعث تغییر در الگوهای رفتاری استفاده‌کنندگان از فضا می‌شود که تأثیرات آن‌ها بر روی روحیه مردم به‌طور حتم مشخص خواهد شد.

زیباسازی محیط و محوطه‌سازی، امکان پیاده‌روی آسان و ایمن، استفاده کمتر از سوخت فسیلی، دسترسی راحت به حمل‌ونقل عمومی، بالا بودن هزینه سوخت اتومبیل را می‌توان از مزیت‌های پیاده راه نام برد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت با توجه به اینکه کودکان در قالب زندگی ماشینی امروز محدود و محصور شده‌اند، طراحی فضاهای جمعی و مسیرهای امن عابر پیاده در درون شهر فرصت تحرک، بازی و زندگی اجتماعی را برای کودکان فراهم می‌کند و نگرانی والدین نیز در این فضاها کمتر می‌شود.


صدور کارت تردد برای ساکنین

معاون فنی عمرانی شهرداری بندرعباس گفت: در محدوده بازار خانواده‌هایی هم در حال زندگی کردن هستند که با احداث این پیاده راه ممکن است آن‌ها را نگران کند، با این‌حال ساکنین این منطقه نگران تردد خود و خودروهایشان نباشند و علاوه بر تعریف مسیرهای جایگزین، در صورت لزوم برای آنان کارت مجوز تردد صادر می‌شود. البته برای تردد خودروهای امدادی، آتش‌نشانی و پلیس هیچ محدودیتی وجود ندارد.


نقش اجتماعی و فرهنگی  پیاده راه

بهادر در ادامه افزود: حضور افراد جامعه به‌عنوان کاربر در فضای شهری حیات را در کالبد و روح شهر می‌دمد و شهروندان از این طریق بیشتر ارتباط برقرار می‌کند که احداث پیاده راه‌های شهری می‌تواند سیاست حیات مدنی و حضور اجتماعی افراد در شهر را تقویت کند.

 

 

پورتال جامع بندرعباس|Bandar Abbas
به جمع گرم هرمزگان نشینان خونگرم و مهمان نواز خوش آمدید. در این پایگاه سعی بر آن داریم تا خطه ی جنوب کشور را به شما معرفی نماییم. لباس ها و آداب و رسوم و غذاهای محلی. جاذبه های تاریخی. موسیقی های سنتی.نمایی از هرمزگان کهن و امروز و آینده. معرفی طرح ها و پروژه های در دست ساخت. سرمایه گذاری های هدف دار و...
منتظر حضور پررنگ و گرم شما در میان خانواده ی بزرگ هرمزگان نشینان خلیج همیشه فارس هستیم.
با ما همراه باشید.
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پورتال جامع بندرعباس|Bandar Abbas است. || طراح قالب avazak.ir